Založ si blog

Národný zraz Mladej Matice v Komárne

Mladá Matica už 8 rokov organizuje Národný zraz. Tento rok to vyšlo na Komárno. Spojili sa tak dve pekné akcie – Národné Matičné slávnosti ako hlavná akcia a k tomu sme sa pripojili my, mladí matičiari, budúcnosť tohto národa. Poviem vám takto, nemáme sa o čo báť.

Ak by ešte náhodou niekto nevedel o čo ide, aj keď asi taký človek na Slovensku nie je (dúfam 🙂 ), Mladá Matica je organizácia, ktorej počiatky siahajú až do roku 1992. Spája mladých ľudí z celého Slovenska aby šírila myšlienku zachovania si národných jednak tradícii, pripomínania si národných hrdinov z minulosti a snažiť sa vychovať hrdinov budúcnosti ale najmä šírenia národno-osvetových myšlienok s cieľom podpory a rozvoja národa slovenského. Je to naozaj záslužné hnutie, momentálne, nanešťastie, jediné takéhoto druhu na Slovensku. Mládežnícke hnutia podporujúce národnú myšlienku na Slovensku chýbajú, ale netreba sa obávať, sme tu my, čiže všetko je na poráádku. Naša cesta za tým, ako to je s Mladou Maticou teraz nebola vôbec ľahká. Boli na ňu vyvíjané rôzne útoky, ktoré však hnutie odrazilo. Útoky sa proti nám organizujú aj teraz, ale ich tvorcovia nemajú šancu. Mladá Matica tu je, bola a bude. Urobím také menšie promo – viac info o akciách Mladej Matice nájdete na stránke mladamatica.sk, facebook.com/mladmatica.sk, plus máme aj FB skupinu, kde sa preberajú rôzne zaujímavé témy a to facebook.com/groups/mladamatica.

Naspäť však k zrazu. Národný zraz je nosnou akciou Mladej Matice a patrí k vrcholom podujatí v rámci kalendárneho roka. Zrazy zvyknú byť dvojdňové, tento rok to však bola len jednodňová záležitosť. Tohtoročný zraz bol venovaný myšlienkam Matúša Dulu a S. H. Vajanského. Začiatok bol historicko-poznávací. Pozreli sme si hradby, teda ich hlavnú časť. Komárňanský opevňovací systém patrí k jedným z najzachovalejších v strednej Európe. Nachádzaj sa tu dokonca aj najdlhšia budova v strednej Európe. Organizátori to vymysleli pekne. Snažili sa nás vystrašiť aj poverou o duchoch v jednej z miestností hradieb. Hrali ich miestne baby, ktoré chúďatá museli byť na konci dňa upišťané ako pískacie kačičky. Mňa však nevystrašili, keďže som mal opicu z predchádzajúceho dňa.

Ďalej už nasledoval voľný program, ktorý si mohol každý jeden účastník spestriť ako chcel. Možností bolo viacero. Organizátori slávností pripravili dve pódiá, kde sa striedali ľudové súbory, či už detské ale aj mládežnícke. Niektorí sme sa pomotkali po centre Komárna, ktoré je celkom pekné. Zaujalo ma najmä „Európske námestie“. Keď tam človek vstúpi, ako keby sa nachádzal v inej krajine. Vrchol podujatia prišiel niečo po 7mej hodine, keď po pochode z námestia k amfiteátru slávnosti oficiálne otvoril predseda Matice Slovenskej Ing. Marián Tkáč. Veľký rešpekt hlavne patrí hlavnému organizátorovi Jozefovi Černekovi, keďže to bola naozaj špičkovo pripravená akcia. Ale vďaka patrí všetkým, čo sa na podujatí podieľali.

Na tohtoročnom Národnom zraze Mladej Matice sa zúčastnilo vyše 60 ľudí. Tradične silný východ, potom Liptov, Horehronie a jeden zástupca z južnej zeme (ja). Čo je cieľom Národného zrazu sa prebralo ešte v nedeľu, kde boli aj takí, čo vnímali viac, niektorí menej ale to patrí k tomu :). Cieľom Národného zrazu je hlavne to, aby sa členovia jednotlivých odborov z celého Slovenska aspoň raz do roka stretli na jednom mieste, nadviazali nové kontakty, známosti, priateľstvá, vymenili si skúsenosti, poznatky. Porozprávali sa, ako to v jednotlivých regiónoch chodí, čo je tam iné a podobne. Ono sa to nezdá, ale Slovensko je síce malou krajinou, ale veľmi rozdielnou v niektorých regiónoch. Tie rozdiely sú však jednou z tých záležitostí, prečo je Slovensko také pekné a pestré, aké je. Jednoznačne to nie je na škodu. Ľudia vďaka týmto rozdielom vedia byť viac empatickí. Jedno nás však spája. Sme Slováci a Slovensko je našou vlasťou.

14002448_10209954802692809_1899567796_o

Pohľad z amfiteátru na program

13977984_10209954803052818_137617852_o

Európske námestie v Komárne

13872701_1240004176010096_7909196161146113248_n

Mladí Matičiari

Viac fotiek nájdete na FB stránka facebook.com/mladamatica.sk. 

ZDAR SLOVANSTVU!

Čierny týždeň pre Oľano-Nova

26.09.2016

Respektíve, nielen pre toto hnutie, ale pre celú opozíciu. Jeden z jej lídrov, takpovediac znovuzrodený Daniel Lipšic, sa rozhodol pre nehodu, ktorú zavinil, pri ktorej vyhasol ľudský život, viac »

Chaos v parlamente

08.07.2016

Chaos v parlamente. Ako by sa inak dala táto situácia nazvať? Toto pomenovanie je najvýstižnejšie. Nikto nevie čo sa deje. Preto to nikto nevie, lebo ani to vedieť nechcú. Teda oni to aj vedia. viac »

Euro 2016 – čo sme videli a čo nás čaká?

24.06.2016

Skupinová fáza Eura je už za nami. Bolo to veľmi zaujímavé a trošku zvláštne predstavenie. Zaujímavé z toho pohľadu, lebo sa udiali niektoré príjemné prekvapenia, ktoré vždy potešia oko viac »

Ukrajina, Rusko, novinár, zadržanie, Kiril Vyšinský

Kyjev ohlásil ďalšie sankcie proti ruským médiám, blokuje im weby

24.05.2018 13:41

Ukrajina zablokovala webové produkty ruskej mediálnej skupiny Rossija Segodňa a agentúry RIA Novosti Ukrajina.

Fico, Danko

Fico ustúpil Dankovi, Smer predloží jeho návrh na zastropovanie veku odchodu do penzie

24.05.2018 13:36

Smer predloží návrh ústavného zákona o zastropovaní veku odchodu do dôchodku, pričom v prípade mužov bude obsahovať 64 rokov.

Berlusconi, salvin

Berlusconiho strana nepodporí taliansku koaličnú vládu

24.05.2018 13:22

Podľa expremiéra Berlusconiho je koaličný program "naivnou knihou snov" a strana preto zamieri do opozície.

Gazprom, plyn, Rusko

Brusel vyriešil spor s Gazpromom, firma sa vyhla pokute

24.05.2018 13:17

Gazprom sa vďaka dohode o zmene podnikateľských praktík vyhol pokute, ktorá mohla predstavovať až desať percent jeho ročných tržieb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 8739x
Priemerná čítanosť článkov: 1457x

Autor blogu

Kategórie